Gmina Rozogi rozpoczęła budowę nowych zbiorników retencyjnych – inwestycje z pełnym dofinansowaniem zewnętrznym
Gmina Rozogi wystartowała z długo oczekiwanymi inwestycjami w zakresu zarządzania zasobami wodnymi. Prace nad budową i przebudową otwartych zbiorników retencyjnych w pięciu miejscowościach już się rozpoczęły, a wykonawcy wszystkich zadań zostali wyłonieni w postępowaniu przetargowym.
To kolejny ważny krok na drodze do zwiększenia bezpieczeństwa wodnego regionu – zwłaszcza w obliczu rosnących wyzwań klimatycznych oraz konieczności ochrony zasobów wód opadowych, roztopowych oraz gruntowych. Co istotne, na realizację tego kompleksowego zadania Gmina Rozogi uzyskała 100% dofinansowania ze środków zewnętrznych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, w operacji typu „Zarządzanie zasobami wodnymi”
W planie inwestycyjnym znalazły się następujące lokalizacje:
Dąbrowy – budowa zbiornika retencyjnego na działkach nr 1043, 1042, 1041, 2558 (powierzchnia 0,34 ha, wartość: 269 370,00 zł; wykonawca: PPHU MAKSBUD Maksymilian Brodzik z Myszyńca),
Faryny – przebudowa zbiornika retencyjnego na działce nr 73/1 (powierzchnia 0,35 ha, wartość: 183 270,00 zł; wykonawca: PPHU MAKSBUD Maksymilian Brodzik),
Księży Lasek – budowa zbiornika retencyjnego na działce nr 290 (powierzchnia 0,4990 ha, wartość: 1 123 989,60 zł; wykonawca: Karol Głowa z Modlnicy),
Wilamowo – przebudowa zbiornika retencyjnego na działce nr 204/2 (powierzchnia 0,46 ha, wartość: 301 350,00 zł; wykonawca: PPHU MAKSBUD Maksymilian Brodzik),
Wysoki Grąd – budowa zbiornika retencyjnego na działce nr 75 (powierzchnia 0,42 ha, wartość: 280 896,80 zł; wykonawca: Karol Głowa).
Łączna wartość inwestycji to ponad 1,2 mln złotych. Wszyscy wykonawcy zostali już wyłonieni i w pierwszych lokalizacjach rozpoczęły się prace ziemne oraz roboty budowlane.
— „Te inwestycje są niezwykle istotne dla zapewnienia odpowiednich warunków wodnych w naszej gminie. Przyczynią się do lepszego bilansu wodnego oraz wesprą naszych rolników i mieszkańców w okresach suszy. To duży krok w kierunku zabezpieczenia wodnego naszej gminy” — podkreśla Wójt Grzegorz Kaczmarczyk.
Nowe zbiorniki retencyjne będą skutecznie gromadzić wody opadowe, roztopowe i gruntowe, wspierając zarówno stabilność lokalnej gospodarki rolnej, jak i leśnictwa. Inwestycja przyczynia się nie tylko do poprawy bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców, ale również wspiera ochronę środowiska naturalnego.
Projekt uzyskał 100% dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, co czyni go unikalnym przykładem skutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych oraz efektywnej realizacji inwestycji publicznych, mających bezpośredni wpływ na przyszłość gminy Rozogi.
Nowa jakość dróg w Gminie Rozogi – zakończono ważne inwestycje dzięki Rządowemu Funduszowi „Polski Ład”
Gmina Rozogi pomyślnie zakończyła kolejne inwestycje drogowe, które znacząco poprawią komfort i bezpieczeństwo mieszkańców oraz przyjezdnych. Wszystko dzięki skutecznemu wsparciu z Rządowego Funduszu „Polski Ład”: Program Inwestycji Strategicznych.
Dwa zadania w jednym projekcie – inwestycja za ponad 5,5 miliona złotych
W ramach projektu „Przebudowa dróg na terenie gminy Rozogi” zrealizowano dwie duże inwestycje:
Przebudowa drogi gminnej nr 199019N w miejscowości Spaliny Wielkie na odcinku 1 km odcinka (wykonawca: TRANS DROG SZLACHETKA Sp. z o.o. z Dylewa).
Przebudowa drogi gminnej nr 199009N na odcinku Klon-Zawojki-Dąbrowy – tu powstało 3,8 km nowej, wygodnej i bezpiecznej nawierzchni (konsorcjum realizujące inwestycję: Abramss Sp. z o.o. z Warszawy i Urbanowski Sp. z o.o. z Makowa Mazowieckiego).
Łączna wartość robót budowlanych obu inwestycji wyniosła 5 520 216,71 zł, z czego aż 5 244 205,87 zł pochodziło z dofinansowania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych – Edycja VIII.
Oficjalny odbiór obu zadań nastąpił 27 czerwca 2025 r.
Kolejne ukończone przedsięwzięcia drogowe w gminie Rozogi
W ostatnich miesiącach zakończono także inne ważne inwestycje drogowe w ramach projektu „Przebudowa dróg i ulic na terenie gminy Rozogi” (Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych Edycja VI):
Przebudowa ulic Kwiatowej, Słonecznej, Różanej i Liliowej w Rozogach (wykonawca: Usługi Drogowo-Budowlane AS-DROG Sp. z o.o., Olsztyn) – odbierając końcowe roboty o wartości 3 536 173,70 zł w dniu 10 lipca 2025 r.
Przebudowa drogi gminnej nr 199014N w miejscowości Faryny (wykonawca: Firma Drogowo-Budowlana AMSTONE Patrycja Mielnicka z Ostrołęki) – odbiór końcowy 7 marca 2025 r., wartość: 2 131 590 zł.
Wartość pozyskanych środków z Programu Inwestycji Strategicznych na realizację ww. zadań wyniosła 4 870 000,00 zł.
Nowe drogi już służą mieszkańcom
Wójt Gminy Rozogi, Grzegorz Kaczmarczyk, podkreśla wagę ukończonych inwestycji: — „Modernizacja infrastruktury drogowej to dla nas priorytet, bo wiemy, jak ważna jest wygoda, bezpieczeństwo i rozwój komunikacyjny dla wszystkich mieszkańców gminy. Dzięki skutecznemu pozyskiwaniu środków z rządowych programów, możemy realizować inwestycje na tak dużą skalę. Jesteśmy dumni, że Rozogi się zmieniają i stają się coraz lepszym miejscem do życia.”
Gmina Rozogi serdecznie dziękuje wykonawcom i wszystkim mieszkańcom za cierpliwość oraz wsparcie podczas realizacji prac. Nowoczesne i bezpieczne drogi to kolejny krok w budowaniu lepszej przyszłości naszej społeczności!
Gmina Rozogi wspiera młode talenty! Pierwsze nagrody już wręczone – program przynosi realne efekty
Nowy Lokalny Program Wspierania Edukacji, uchwalony w październiku 2024 roku przez władze Gminy Rozogi, już przynosi pierwsze wymierne efekty. Po raz pierwszy w historii gminy uroczyście wręczono nagrody pieniężne dla najzdolniejszych uczniów. Dotychczas na wsparcie dzieci i młodzieży wyjątkowo uzdolnionej przeznaczono już 12 000 złotych.
To wyraźny sygnał, że samorząd rozumie, jak ważna jest inwestycja w talenty i ambitnych młodych ludzi – zarówno w nauce, jak i w sporcie oraz dziedzinach artystycznych. Program, finansowany z budżetu Centrum Usług Wspólnych Gminy Rozogi, przewiduje nagrody sięgające nawet 1 400 złotych za znaczące osiągnięcia.
Nagrody pieniężne mogą otrzymać uczniowie wyróżniający się wynikami w nauce (średnia ocen od 5,80), znakomitymi egzaminami ósmoklasisty (co najmniej 85%), a także laureaci prestiżowych konkursów wojewódzkich, krajowych czy międzynarodowych – oraz młodzi sportowcy i artyści.
Co ważne – do programu można cały czas zgłaszać kolejne utalentowane osoby! Wnioski mogą składać dyrektorzy szkół lub rodzice uczniów w Centrum Usług Wspólnych Gminy Rozogi.
Wójt Grzegorz Kaczmarczyk nie kryje zadowolenia z pierwszych sukcesów programu: — „To dopiero początek naszych działań na rzecz wspierania najzdolniejszych z naszej gminy. Ten program będzie nieustannie się rozwijał – planujemy, by w przyszłości objąć jego działaniem coraz większą liczbę młodych osób, także całe grupy, zespoły artystyczne czy sportowe, a nie tylko osoby indywidualne. Chcemy, by w Rozogach każdy utalentowany uczeń mógł liczyć na uznanie i motywację do dalszego rozwoju.”
Jak zapewniają władze gminy, Lokalny Program Wspierania Edukacji to inwestycja w przyszłość całej społeczności. Pierwsi nagrodzeni są najlepszym przykładem, że wytrwałość, pasja i wsparcie mogą przenosić góry.
Program trwa – zachęcamy do zgłaszania kolejnych wyjątkowych młodych ludzi z Rozóg!
Akcja PLED „Dobrem Przyszyci” – Urząd Gminy Rozogi solidarny z rodzinami zastępczymi
W siedzibie Urzędu Gminy Rozogi odbyło się wyjątkowe wydarzenie, podczas którego pracownicy urzędu – z wójtem Grzegorzem Kaczmarczykiem na czele – aktywnie włączyli się w Akcję PLED „Dobrem Przyszyci”. Inicjatywa, organizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie, ma na celu promocję rodzicielstwa zastępczego, budowanie świadomości społecznej i integrację lokalnych środowisk wokół wspierania dzieci pozbawionych opieki rodzinnej.
Podczas wizyty przedstawicieli akcji w urzędzie w Rozogach, wszyscy kierownicy referatów mieli okazję symbolicznie doszyć swój kawałek materiału do wspólnego pled-u. Tym samym każdy zostawił unikalny ślad wsparcia, solidarności i troski o dobro najmłodszych mieszkańców powiatu.
— „Rodzicielstwo zastępcze to ogromne wyzwanie, ale i wielka szansa dla dzieci potrzebujących domu. Jako urząd chcemy aktywnie wspierać i promować takie inicjatywy, dając dobry przykład naszej społeczności. Doszywając ten kawałek materiału, pokazujemy, że w Rozogach nie przechodzimy obojętnie obok dzieci potrzebujących wsparcia oraz rodzin, które otwierają przed nimi swoje serca” — podkreślił wójt Grzegorz Kaczmarczyk.
PLED to nie tylko wspólna nazwa akcji, ale również skrót stanowiący wyraz kluczowych wartości: Przyszłość, Los dziecka, Empatia, Dzieciństwo. Kolorowy pled, powstający z połączonych fragmentów materiału, staje się symbolem ciepła, miłości i bezpieczeństwa – wartości szczególnie ważnych dla dzieci trafiających do pieczy zastępczej.
Organizatorzy inicjatywy zachęcają, by jak najwięcej osób przyłączyło się do akcji i rozważyło możliwość stworzenia rodziny zastępczej lub wsparcia tych, które już działają. Wspólne szycie pled-u pokazuje, że każdy gest i każda instytucja ma znaczenie, a razem możemy realnie wpłynąć na losy najbardziej potrzebujących.
Akcja PLED „Dobrem Przyszyci” w Rozogach to kolejny dowód, że mieszkańcy i instytucje lokalne są gotowi nieść pomoc i wspierać ideę rodzicielstwa zastępczego, budując jednocześnie prawdziwą, wspólnotową solidarność.
Rozogi zmieniają się na naszych oczach – wspólne nasadzenia zwieńczeniem ostatniej sesji Rady Gminy
Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Rozogi nie zabrakło tematów ważnych dla lokalnej społeczności. Jednak to, co wydarzyło się pod sam koniec spotkania, pokazało, że Rozogi naprawdę łączą ludzi wokół dobrych inicjatyw.
W imieniu sołtysa sołectwa Rozogi, Marka Krysiaka, przewodniczącego Rady Sołeckiej, jak również własnym, radny Marek Stolarczyk zaprosił wszystkich obecnych do udziału we wspólnych nasadzeniach krzewów, które mają być nową wizytówką gminy. Chcemy, by te nowe nasadzenia upiększały nasze miejscowości i były symbolem zaangażowania, jakim nasza społeczność może się pochwalić – podkreślił radny Stolarczyk, zachęcając zebranych do aktywnego udziału podczas swojego wystąpienia.
Akcja zielonego upiększania gminy to naturalna kontynuacja pozytywnych zmian, jakie przyniosła niedawna modernizacja przystanków w Rozogach. Na zaproszenie natychmiast odpowiedzieli obecni radni, którzy tuż po zakończonej sesji ruszyli na miejsce zbiórki.
Tam już na przybyłych czekali mieszkańcy sołectwa Rozogi, przedstawiciele lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, członkowie rady sołeckiej, a także pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Rozogach. Wspólnie sadzili krzewy, które mają przez długie lata zdobić przestrzeń publiczną i budować poczucie wspólnoty mieszkańców.
Pierwszy w swojej wypowiedzi do uczestników wydarzenia zwrócił się Wójt Gminy Rozogi, gratulując społecznej mobilizacji: — „Zawsze powtarzam, że siłą naszej gminy są ludzie. Patrząc, jak licznie i chętnie angażujecie się w takie inicjatywy, mam powód do dumy. To nasze wspólne działania budują piękne, nowoczesne i przyjazne Rozogi” — podkreślił Wójt Grzegorz Kaczmarczyk
Nowe nasadzenia to dowód na to, że wspólna praca przynosi wymierne, pozytywne zmiany, a Rozogi – także dzięki zaangażowaniu mieszkańców – zmieniają się na coraz lepsze.








